Sprey Poliüretan Köpük (Yalıtım Köpüğü) Nedir?

Sprey Poliüretan Köpük

Sprey poliüretan köpük, pratik uygulanabilirliği ve uygulanan yüzeyde yüksek başarılı ısı ve ses yalıtım sağlayan yalıtım ürünüdür. Uygulamayı basitleştiren “tek komponentli” bir ürün olan sprey poliüretan köpük, klasik “çift komponentli” ürünün alternatifi olarak değerlendirilir. Taşıdığı özellikleriyle genel kullanıcıya da kullanılabilirliği sağlanmıştır.

Sprey poliüretan köpük ürününde uygulama pratikliğinin yanı sıra muhafaza, nakliye ve işçilik maliyetleri de oldukça düşüktür. Genel kullanıcıya hitap eden en etkili ısı ve ses yalıtım ürünüdür.

Sprey Poliüretan Köpük Uygulama Alanları Nelerdir?

Yapısal özellikleriyle sprey poliüretan köpük uygulama sahası oldukça geniştir. Isı ve ses yalıtımı sağlanması hedeflenen tüm yüzeyler için kullanıma uygundur. Tek komponentli olmasıyla kolayca uygulanabilen ürün, her yüzeyde yüksek direnç kabiliyeti kazanabilir. Isı, su ve ses akışının kesilmesinin gerekli olduğu çatı, tavan arası ve dış cephe gibi alanlar en yaygın kullanım alanlarıdır.

Bodrum, yapı temeli, zemin ve iç cephe yüzeyleri gibi tüm iç ve dış mekan yüzeylerinde kullanılabilir. Tasarım özellikleri gereğince eğimli, bozuk ve düzensiz olarak belirtilen yüzeylerde de kullanıma uygundur. Böylelikle sprey poliüretan köpük borularda, pencere eğimlerinde, kemer altı ve kapı gibi yüzeylerde de kullanıma uygundur. Sprey poliüretan köpük malzemesi yalnızca yapı ve inşaat alanıyla sınırlı kalmayan geniş bir kullanım sahasına sahiptir(Örneğin otomotiv, gemi inşaatı vb.).

Sprey Poliüretan Köpük Nasıl Kullanılır?

Genel kullanıcıya yönelik üretilen sprey poliüretan köpük uygulaması oldukça basittir. Her yüzeyde yüksek tutuculuk ve anında yüksek direnç oluşturabildiğinden rahatlıkla her projede kullanılabilir. Çok kısa zaman dilimi içerisinde sertleşme sağladığından, dik yüzeylerin yanı sıra tavan ve eğimli yüzey gibi noktalarda da kolayca kullanılabilmesini sağlar.

Sprey poliüretan köpük kullanımı genellikle ısı ve ses yalıtımı alanında kullanılan muadillerine göre basit kullanıma sahiptir. Sprey poliüretan köpük uygulama aparatı aracılığıyla kullanılabilir. Uygulama aparatı, sprey poliüretan köpük uygulama tabancasına pratik şekilde yerleştirilir. Bu aşamada kullanıcının aparat ile tabanca arasında hiçbir boşluk kalmamasına hassasiyet göstermesi gerekir. Aksi halde uygulama esnasında dışarıya köpük kaçışı/sızması söz konusu olabilir.

Uygulama öncesinde ürünün en az 20 defa olacak şekilde çalkalanması, kimyasal etkileşimini oluşturmasını sağlar. Uygulama tabancası üzerinde(arka kısmında) bulunan vidasının sıkılık derecesi ayarlanarak, uygulama yoğunluğunun düzenlenebilmesi de mümkündür. Standart kullanımda bu vidanın en gevşek pozisyonda kullanılması önerilir.

Sprey poliüretan köpük uygulama işlemi için doğru açı ve mesafe aralığının sağlanması, başarılı bir uygulama imkanı sağlar. Uygulama yüzeyine çok yakın olunması, yüzeye uygulanan köpüğün kalınlığı artarken, çok uzak olduğunda ise uygulama sahasını genişletecek ve uygun kalınlık seviyesini kaybedecektir.  Sprey poliüretan köpük uygulamasında en ideal yüzey aralığı mesafesi 40 cm ile 45 cm olarak belirtilmektedir. Bu mesafede gerçekleştirilen uygulama sayesinde poliüretan köpüklerde ideal olan 1.5 cm kalınlık kriteri de sağlanabilir. Daha kalın bir uygulama gerektiren yüzeylerde 1.5 cm kalınlıktaki uygulamanın sertleşmesini tamamlaması beklenmelidir. Yani her biri 1.5 cm kalınlıkta olacak şekilde kat kat uygulama yapılmalıdır. Kat kat uygulamada en fazla 3 kat uygulanmasının sağlıklı sonuç vereceği unutulmamalıdır. Tavan ve yüksek noktaya yönelik uygulamalarda kullanılabilecek özel tavan püskürtme sağlayan uygulama tabancaları kullanılabilir.

Sprey Poliüretan Köpük kaplama

Sprey Poliüretan Köpük Avantajları Nelerdir?

Yapı ve inşaat projelerinde ısı ve ses yalıtımı aranan en önemli hususlardan birisidir. Isı ve ses yalıtımı konforlu yaşam ve çalışma alanlarının yaratılabilmesi için önemlidir. Enerji tasarrufu gibi doğanın korunabilmesi gibi hususlarda da ısı ve ses yalıtımının önemi büyüktür. Yalıtımdaki bu gereklilikler ve ihtiyaçlar sprey poliüretan köpük yalıtım ürününü ortaya çıkarmıştır.

  • Sprey poliüretan köpük ürünü yüzey uygulamaları sonucunda “ısıda akış” oluşumu 100% oranında engellenir. Böylelikle uygulanan alanlarda yüksek bir ısı yalıtımı oluşturarak, ısıtma ve soğutma maliyetlerini düşürülmesine yardımcı olur.
  • Isı yalıtımının yanı sıra ses yalıtımı katkısı da sağlayan sprey poliüretan köpük ürünü akustik yalıtım sağlar. Seslerin yüksek oranda absorbe edilmesini sağlayarak ses akışının önünü keser.
  • Dış etkenlere karşı yüksek dirence sahip olduğundan kolayca yıpranmaya maruz kalmaz. Özellikle suya karşı da yüksek direncinin olması su izolasyonu noktasında da uygulanan yüzeyde dinamik katkı sağlar.

Sprey Poliüretan Köpük Özellikleri Nelerdir?

Dış koşullara karşı yüksek dirence sahip sprey poliüretan köpük, uzun ömürlü kullanım/muhafaza sağlar. Su başta olmak tüm solvente karşı yüksek dayanımı bulunur ve çözünme yaşamaz. Uygulamasında herhangi bir yapıştırma veya mekanik sabitleme müdahalesine gerek duymaz. Uygulama yüzeyinde küf, korozyon oluşumuna karşı da yüksek etkili koruma sağlar. Uygulama yüzeyinde fiziksel darbelere karşı koruma sağlayarak, daha uzun ömürlü bir kullanım sağlar.

Sıvı formda uygulama sonrası sertleşme gerçekleştirmesi ile hem yatay ve dik yüzeylere uygulanabilir hem de boşluk kalması gibi bir sorun oluşturmaz. Bakteri barındırmayan, kötü koku oluşturmayan, nem ve mantar oluşumunu engelleyen yapısı ile sadece dış mekanda değil iç mekanda da rahatlıkla kullanıma uygundur.

Isı ve Ses Yalıtımında Kullanılabilen Diğer Alternatifler Nelerdir?

Isı ve ses yalıtımı uygulamalarında yaygın olarak “EPS” ve “XPS” gibi ürünler tercih edilmektedir. Uygulamalarına yönelik harç ve köpük(yapıştırıcı özellikli) kullanımı gerekliliği söz konusudur.. Sabitlemesi de “plastik dübel” vasıtası ile gerçekleştirildiğinden yapı açısından ciddi bir yük oluşturur. Ayrıca mekanik sabitleme sistemi desteğine ihtiyaç duyması da uygulanabilirliklerini zorlaştırır. Genel kullanım için sorun oluşturan bu uygulama teknikleri nedeniyle sprey poliüretan köpük ürünleri en avantajlı ısı ve yalıtım malzemesidir.

Sadece profesyonel uzmanlar tarafından özel tekniklerden yardım alınarak alana işlenebilen “2 komponentli” poliüretan köpük(sprey) ürünü de bulunur. Yalıtım ürünleri arasında en yüksek kabiliyete sahip olan ürün olsa da aynı zamanda maliyeti en yüksek yalıtım uygulamasıdır.

Sprey Poliüretan Köpük İçin Kullanılan Alternatif İsimler

Türkiye’de yaygın olarak sprey poliüretan köpük adıyla bilinen ürün için farklı adlandırmalarda kullanılır. 2 komponentli sprey köpük, mantolama paneli ve “EPS”, “XPS” paneller şeklinde teknik isimleri de kullanılır. Türkiye’de genel olarak izolasyon köpüğü, ısı yalıtım köpüğü, ısı ve ses yalıtım köpüğü gibi daha genel ifadeler ile isimlendirilir.

Sprey poliüretan köpük ürünü global olarak “Spray PU foam”, “Thermal insulation foam”, “Two component sprey PU foam” ve “Heat and Acoustic Spray Insulation foam” şeklinde isimlendirilir. Yurtdışında halk tarafından yaygın olarak insulation foam şeklinde tanımlama/betimleme gerçekleştirilir.

Neden Sprey Poliüretan Köpük Tercih Edilmeli?

Sprey poliüretan köpük uygulamalarının yaygın olarak tercih edilmesinin en önemli nedeni pratik uygulanabilirliğidir. Sabitleme, yapıştırma gibi müdahaleler ve bunları sağlamak için gerekli malzemelere ihtiyaç oluşturmadan, kolayca uygulanabilir.

Çatı izolasyonunda sprey poliüretan köpük kullanılabilir mi?

Sprey poliüretan köpük, yüksek basınçlı tabancalar vasıtasıyla püskürtüldüğü yüzeyde bir süre sonra hacminin 2 katına çıkabilir. Böylelikle uygulanan yüzeyin tüm alanını boşluksuz şekilde tek parça haline dönüştürür. Bu nedenle çatı izolasyonu için yüksek başarı oranına sahiptir.

Sprey poliüretan köpük kaç cm uygulanmalı?

Sprey poliüretan köpüğün uygulama alanındaki ihtiyaçlara göre kalınlığı arttırılabilir. Kalınlığın daha yüksek olmasını gerektiren alanlarda katmanlı olarak püskürtülmelidir. Katman yaratımı katları en fazla 1.5 cm kalınlığında olacak şekilde en fazla 3 kat uygulanmalıdır.

Poliüretan köpük ne işe yarar?

Poliüretan köpükler, kapı ve pencere montajı gibi işlemlerde boşluk doldurma amacıyla kullanılabilir. Ayrıca ısı ve ses izolasyonu da sağlar. Tek parça ve boşluksuz yapısıyla uygulanan yüzeyde su geçirmezlik etkisi de oluşturur. Bazı içeriklerinde yangını geciktirme özelliği bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir