Çatı Altı Isı Yalıtımı

kiremit altı sprey poliüretan köpük

Çatı Altı Isı Yalıtımı

Kiremit çatılar hala kullanılan, doğal ve uzun ömürlü olması nedeni ile tercih edilen bir yapı tekniğidir. Yapılarda çatıların varlık nedeni su ve ısı yalıtımı amaçlıdır. Yüzyıllar boyunca insanoğlu dünyanın çeşitli yerlerinde çok çeşitli çatı tipleri inşa ederek yapıyı böylelikle çevresel etkilerden korumayı amaçlamıştır.

Ne var ki kiremit çatılar her zaman su ve ısı yalıtımı ihtiyaçlarını beklenildiği gibi karşılamış değildir. Isı yalıtımında çeşitli çözümler değerlendirilmiş olsa da çatı kiremit altı uygulamalarında en yüksek verimi sprey poliüretan köpük uygulamaları sağlamaktadır. Sprey poliüretan köpüklerin en düşük ısı iletim katsayısına sahip olması ve ekyersiz uygulanabilme özelliği sayesinde çatı ısı yalıtımlarında rakipsizdir. Bununla birlikte hızlı uygulanması ve haşere, böcek gibi canlıların yaşam alanı içerisinde olmaması gibi faydaları da söz konusudur.

kiremit altı ısı yalıtımı
kiremit altı ısı yalıtımı

Çatı Üstü Isı Yalıtımı

Kiremit altı ısı yalıtımı, kiremit kaplı olan çatıların uzun ömürlü ve su geçirmez olması için uygulanan yalıtım sistemidir. Gelişen teknoloji ile birlikte, her sektör gibi yalıtım sektörü de yeni uygulamalardan nasibini aldı. Özellikle son katta oturanlar, müstakil evde yaşayanların en büyük sorunu olan, yağışlı havalarda ısı geçirgenliği ve ısı kaybı şikâyetine, akılcı çözümler üretildi.

Kiremit altı ısı yalıtımı, kiremit kaplı olan çatıların uzun ömürlü ve su geçirmez olması için uygulanan bir yalıtım sistemidir. Doğal ve uzun olan kiremit çatılar bu özellikleri sayesinde günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Çatı arası boşluk bulundurmayan bu tip kiremit çatılar,  özellikle müstakil ev çatılarında kullanılması yaşanılan herhangi bir sorunun ortaya çıkmasıyla ev sahiplerini mağdur etmektedir.

En düşük ısı iletim katsayısına sahip olan, kaliteli ve ergonomik olmasıyla İzotüp Poliüretan Köpük Kiti sayesinde bireyler herhangi bir uzmana gerek duymadan kolaylıkla kiremit altı ısı yalıtımlarını gerçekleştirebilmektedir. Yalıtım sayesinde, mevsim değişikliklerinden dolayı ortaya çıkan şikâyetlere son verilebilmektedir.

Sprey poliüretan köpük kiremit altında yapım aşamasında ve tadilat esnasında olmak üzere iki şekilde uygulanırlar. Burada sözünü ettiğimiz çatılar boşluksuz beton ve/veya ahşap çatılarıdır. Bu tip çatılar genellikle dublex yapı tiplerinde karşılaşırız. Çatı arası boşluğu olmayan yapı tiplerinde sprey poliüretan köpük çatının yapım aşmasında üstten püskürtülerek geçekleştirilir.

Beton çatılarda kiremit düşemeden önce ahşap karkasın aralarına beton üstüne püskürtülerek uygulanır.Ahşap çatılarda ise kiremit döşemeden önce ahşap karkasın aralarına osb üstüne uygulanır.

Çatı aktarımı ya da tadilatı aşamasında ise yine beton veya osb katmanına püskürtülerek uygulanır. Günde ortalama 500 metrekare uygulama kapasitesine sahiptir. Sprey poliüretan köpük çatı kiremit altı ısı yalıtımında bu nedenle hızlı veya yağışlı havalarda istenilen çabukluğu da göstermiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir