Poliüretan Köpük

Poliüretan Köpük

Poliüretan Köpük ek yersiz olarak uygulanan kesintisiz ısı yalıtımı sağlayan dünyadaki en az ısı iletkenlik katsayısına sahip bir ısı yalıtım ürünüdür. Püskürtme poliüretan köpük diğer ısı yalıtım uygulamalarına göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Uygulama süresi oldukça kısadır, hızlı reaksiyona girmesi sayesinde çok zamanı olmayan kişiler için ideal bir uygulamadır. Sprey tabancası ile zemine püskürtülen poliüretan reaksiyona girer. Özel makine sayesinde iğne deliği kadar açık gözenekleri dahi kapatarak tüm alana eşit uygulama sağlar.

Poliüretan köpük ; kauçuk yerine kullanılmak üzere yeni bir ürün bulma çalışmaları yapan bilim adamı Prof. Otto Bayer tarafından 1937 yılında bulundu . Bu buluşun hemen ardından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı . Günümüzde bilim ve teknolojinin hızla gelişmesi sanayide poliüretan köpüğün kullanım alanlarının artmasını sağlamıştır. Bu gelişim sayesinde artık günlük yaşantımızın her evresinde poliüretan içeren bir ürün yer almaktadır. Poliüretan tüketimi dünyada her yıl yaklaşık %3 civarında artmaktadır. Küresel ısınmanın ciddi bir şekilde tehdit oluşturduğu günümüzde ; enerji tasarrufu için en iyi izolasyon (yalıtım) malzemesi olarak kullanılmaktadır. ,

Poliüretan sprey köpük fiyatlarına gurelmuhendislik.com/sprey-poliuretan-kopuk-fiyati/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Poliüretan köpük  ; kauçuk yerine kullanılmak üzere yeni bir ürün bulma çalışmaları yapan bilim adamı Prof. Otto Bayer tarafından 1937 yılında bulundu . Bu buluşun hemen ardından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı . Günümüzde bilim ve teknolojinin hızla gelişmesi sanayide poliüretanın kullanım alanlarının artmasını sağlamıştır. Bu gelişim sayesinde artık günlük yaşantımızın her evresinde poliüretan içeren bir ürün yer almaktadır. Poliüretan tüketimi dünyada her yıl yaklaşık %3 civarında artmaktadır. Küresel ısınmanın ciddi bir şekilde tehdit oluşturduğu günümüzde ; enerji tasarrufu için en iyi izolasyon (yalıtım) malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Uygulama alanlarına göre poliüretan köpük aşağıdaki gibi de özetliyebiliriz ;
1)Fabrikalar ve endüstriyel yapıların çatı ve cephe panelleri (sandviç panel üretiminde :
2)Buzdolabı , minibar ,vitrin tipi soğutucular , su ve meşrubat soğutucuları , termos , derin dondurucular vb.
3)Ev, büro, villa ,tavuk çiftlikleri , uçak hangarları , hastane, okul, kamu binaları , baraj izolasyonu ,
4)Soğuk hava depoları ,
5)Jeotermal ve doğal gaz nakil hatlarının boru ve tankları izolasyonunda ,
6)Süt taşıma tankerleri ve depolama tank izolasyonunda ,
7)Otomobil direksiyonu, kolçak, tutamak ve mobilya kol dayamaları, otomobil filtreleri, soğutucu fan filtreleri, klima filtreleri ve diğer elektrikli cihaz filtrelerinin üretiminde,
8)Ahşap yerini alan lambri, ayna çerçevesi, pencere söve ve aksesuarları, kartonpiyer ve klima kanalları üretiminde , 9)Otomobil, otobüs, her türlü taşıt araçları ve iş makinaları oturma koltukları, tampon, paspas, halı altı ve tavan izalasyonlarında,
10)Sinema, tiyatro, disko, bar gibi gürültü mekanlarının ses izalasyonunda kullanılmaktadır.

 

poliüretan köpük
poliüretan köpük

Sprey poliüretan köpük  Klasik izolasyon malzemelerine oranla iki kat daha iyi izolasyon sağladığından daha ince bir kalınlıkta istenen izolasyon değerine ulaşılır. İstenilen kalınlıkta uygulama yapılabilmektedir. Ahşap, metal, beton vs. tüm yüzeylere yatayda ve düşeyde %100 yapışır. Buhar difüzyonu vardır.

Sprey olarak uygulananan püskürtme poliüretan zaman içerisinde çatlama, kırılma veya erime yapmaz.  Poliüretan Sıvı olarak püskürtüldüğü için kolayca yüzey şeklini alabilmektedir. Yoğunluğu yüksek olduğu için üzerinde dolaşılabilir. – 50 C / +100 C arası sıcaklıklara dayanıklıdır. Bakteri ve haşere barındırmaz, koku yapmaz, çürümez, uzun ömürlü ve çevre dostudur. Damlama yapmaz ve alevi yürütmez. Nem, küf, korozyon gibi etkenlere karşı yapıyı korur.Tüm bu özellikleri bir arada düşündüğümüz zaman poliüretan köpük uygulamasını sprey polyurea uygulaması ile beraber olarak gerçekleştirdiğimizde ömürlük bir izolasyon sağlanmış olur. Dört mevsim kesintisiz koruma sağlayan uygulamamız sayesinde tüm sene rahat edebilirsiniz.

Poliüretanın rakiplerine bir göz atacak olursak kuvvetli olarak;

Ahşap < Cam Yünü < Kaya Yünü < Polistiren < Poliüretan Köpük.

Yalıtım amaçlı kullanılan sprey poliüretan köpük yoğunlukları 10 kg/m3 ile 60 kg/m3 arasındaki yoğunluklu köpüklerdir. Poliüretan köpükler iki komponentin (bileşenin) kimyasal reaksiyonu sonucu oluşurlar. Reaksiyonun olabilmesi için karışım miktarları ve proses koşulları uygun olmalıdır. Sistemde kullanılan şişirici gazların %1-3’ü kaçak olarak atmosferde köpüğün tamda değerini belirleyen bileşen olarak görev yapmaktadır.

Poliüretan köpük hakkında bilmeniz gereken bağzı terimler ;.

Kremleşme Zamanı : Karışımdan reaksiyonun başlama anına kadar geçen süredir.
İplikleşme Zamanı  : Kremleşme zamanın bitiminden itibaren köpük yükselmeye ve genleşmeye başlar. Bir süre sonra yükselme durur. Yükselmenin başlamasıyla durması arasında geçen süreye jelleşme süresi denir. Buna köpüğün kabarma ya da iplikleşme süresi denir.
Dokunabilme Zamanı : Köpüğün yükselmesi durduğu anda köpüğe dokunulursa ele yapışır. Bir süre sonra dokunulduğunda köpük ele veya dokunulan cisme yapışmaz. Kabarmanın bitiminden, dokunulduğunda yapışmadığı ana kadar geçen süreye Dokunma süresi denir.
Serbest Yoğunluk : Poliol ve izosiyanat ortamında mekanik karıştırıcı yardımıyla karıştırılarak veya makinadan serbest olarak çıkan malzemenin yoğunluğunun hesaplanması ile elde edilir. Laboratuvar ortamında ölçülen serbest yoğunluk değeri ile makineden çıkan malzemenin serbest yoğunluk değeri arasında 2-4 puan fark olması normaldir. Çünkü makinadaki karışım performansı mekanik karıştırmaya göre çok daha iyidir ayrıca makine dökümünde malzemelerin, makine ve hortum sıcaklıklarının daha yüksek olması bu farkın oluşmasında ana etkendir. Bu nedenle üretici firmalarının Teknik bilgi formlarında yazdıkları değerleri farklı olması sizi şaşırtmamalıdır. Serbest yoğunluk kavramı yapılacak olan uygulamada istenilen nihai sonuca göre üretici firma tarafından belirlenir .

Uygulanmış Yoğunluk : Sprey poliüretan köpük uygulamalarında uygulanması bitmiş bölgeden alınarak yapılan yoğunluk ölçümünün göstergesidir. Uygulanmış yoğunluk kullanılan malzemenin serbest yoğunluğuna, kullanılan makine kapasitesinde, tabancada kullanılan memeye, hava şartlarına uygulama yapılan zemin şartlarına, ham madde sıcaklıklarına ve son olarak uygulama yapan kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, sprey poliüretan köpük uygulamalarında, standart bir bitmiş yoğunluk kavramından bahsetmek doğru değildir . Poliüretan düzgün bir köpük yapısına sahiptir, yapısındaki hücrelerin %90-95 ‘i kapalıdır, bu durum poliüretanın ısı tutuculuğunun mükemmel olmasına yani iyi bir yalıtkan olmasını sağlar. Isı iletkenlik katsayısı en düşük köpüklerdir. İdeal kullanım yoğunluğu genellikle 35-45 kg/m3 arasındadır.

Poliüretanların kapalı hücre yapıları sesi de geçirmez. Hatta belirli ölçülerde nem ve su tutuculardır. Su İzalasyonunda kullanılan poliüretanlar köpük tipi değil, özel hazırlanmış köpürmeyen yapıdaki poliüretanlardır. Poliüretanlar iyi bir yapışkan özelliğe sahiptirler. Uygulanan hemen her yüzeye yapışırlar ve sıvılar gibi uygulama alanının şeklini alırlar. B-3, B-2, ve B-1 olmak üzere temel üç yanmazlık sınıfında kullanılır.

poliüretan sprey köpük sistemi
poliüretan sprey köpük sistemi

Poliüretan sprey köpük uygulaması aynı zamanda yağ, benzin, kimyasal maddeler, bakteri, mikrop, ısıya, dona, çürümeye karşı da oldukça dayanıklı bir malzemedir. Evde, iş yerlerinde, okul, hastane, fabrika gibi alanlarda çatılarda uygulama yapılabilir. Sprey poliüretan köpük fiyatlarımız m2 birim fiyatı üzerinden müşterimize özel olarak teklif verilmektedir. Alan ölçüsü ve zemin yapısı gibi değişkenlik gösteren durumlar nedeni ile fiyatlandırmamız bu şekilde yapılmaktadır.

Poliüretan sprey uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak ve Sprey poliüretan poliüre derneği üyesi olan firmamız ile iş ortaklığı kurmak için bizlere 0850 255 1 475 numaralı müşteri destek hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir