Polyurea nedir ?

Polyurea nedir ?

Polyurea nedir ? sorusuna kısaca : Polyurea yeni nesil izolasyon ve kaplama ürünün genel tanımına verilen bir isimdir.Polyurea Saf Polyurea ve Hibrit Polyurea olarak kendi arasında ike ana bölüme ayrılmaktadır.

Saf Polyurea adından da anlaşıldığı gibi içerisinde hiç bir katkı maddesi olmayan amin ve poliamin karşımından oluşmaktadır. Fakat hibrit esaslı ürünlerin içerisinde ekstradan poliüretan ve katalizörde bulunmaktadır. Hibrit esaslı Polyurea ürünleri bu yüzden Saf ürüne kıyasla daha uygun olmaktadır fakat bunun getirdiği bazı dezavantajları da olmaktadır.Hibrit Polyurea Son kat kaplama yapılan hiç bir alanda kullanılmaması gereken bir üründür. Saf Polyurea gibi dayanlıklı değildir.

Polyurea nasıl uygulanır ?

Polyurea uygulaması yüksek basınçlı sprey makineleri ile uygulanmaktadır . Saf olarak uygulanan Sprey Polyurea piyada bulunan alternatif ucuz malzemelere kıyasla birçok avantaj sağlayan uzun ömürlü bir malzemedir. 30-35 yıldan fazla kullanılabilen Saf Polyurea, kimyasal maddelere, darbe ve çevresel faktörlere karşı %450 esneklik göstermektedir.

Uygulama süresi çok hızlıdır Poliürea ile 1 günde 1000 m2 alanın yalıtımını ve zemin kaplamasını yapabilirsiniz.Sprey Polyurea uygulaması aynı zamanda bir çok alanda kullanılmaktadır. Kokusuz bir yapıya sahip olan ürünümüz içme suyu depolarından yüzme havuzlarına bir çok alanda güvenle kullanılmaktadır. İçme suyuna ve gıdaya uygunluk sertifikası bulunmaktadır.

Ayrıca polyurea uygulanan alanlar istenilen son kat renk boya ile boyanabilir yada üzerine beton , fayans mermer seramik gibi uygulamalar yapılabilmektedir. Polyureanın esnek yapısı, kırılmaması ve eskimemesi sayesinde yıllarca dayanım ömrü oluşmuştur.Ucuz yalıtım ürünlerini tercih edip daha sonrasında sürekli bir yalıtım arayışına girmek istemeyen kişi ve kurumların tercihi mutlaka Polyurea olmalıdır.

saf polyurea
saf polyurea

Saf Polyurea: Kendi kendini söndürebilen, özel püskürtme makineleri ile yüksek sıcaklık ve basınç koşullarında bir tabanca yardımı ile püskürtme olarak sıcak uygulanan, iki komponentli, elastomerik, saf Polyurea sprey sistemli, %100 solventsiz, %100 katı madde olmalıdır. Ürün Aromatik olup aşınmaya çok dayanıklı olmalı ve ek yeri ve derz dolgusu olmadan tek parça olmalıdır.

Uygulama Konusu 1 (Yüzey Hazırlığı/Astar Uygulaması/Püskürtme Saf Polyurea Uygulaması/Son Kat Alifatik Boya Uygulaması): İlgili projede belirtilen tüm yürülebilir teraslarda, fibrobeton harpuşta altı parapetlerde 40 cm’e kadar ve cephe duvarlarda döşemeden itibaren 60 cm yüksekliğe kadar püskürtme saf poliürea uygulanacaktır (1 ve 2 Nolu Blokların +9.00, +13.00 ve +16.00 m kotlarında). Ayrıca tüm ışıklık (alüminyum sandviç panel çatı) altındaki NPU profillerine ve yine ışıklık altı (doğrama altı) parapetlerine de püskürtme saf poliürea uygulanacaktır (1, 2 ve 3 Nolu Bloklar, +13.00 m kotu).

Uygulama Konusu 2 (Yüzey Hazırlığı/Püskürtme Saf Polyurea Uygulaması/Son Kat Alifatik Boya Uygulaması): İlgili projede belirtilen mevcut poliürea döşeme üzerine yine projede belirtilen detaya uygun olarak (tüm dik yüzeylere;20cm+pah+20cm) püskürtme saf poliürea uygulanacaktır (3 Nolu Blok, +13.00 m ve +16.00 m kotları için).

maltepe nidapark poliürea uygulaması
maltepe nidapark poliürea uygulaması

Polyurea için yüzey hazırlığı nasıl yapılır ?

Mın. beton kalitesi C25 dozunda olmalıdır. En düşük beton kalınlığı mın. 5 cm olmalıdır. Yeni dökülen betonlar ortalama 3 hafta içerisinde prizini alacaktır. Gerekli nem değerleri nem ölçer cihazları ile ölçülecek raporlanacak ve en uygun uygulama koşulu tespit edilecektir. Uygulama öncesi maksimum nem içeriği %5’i geçmemelidir.Yüzey alanı özel elmas uçlu slim makinesi/Blastrac veya mekanik olarak taş motoru kullanılarak istenmeyen çapak ve kirden temizlenmelidir. Aynı zamanda bu işlemler ile yüzey aderansı arttırılmış olacaktır. Tüm dik kesit alanlar elyaf katkılı su geçirimsiz tamir harcı ile bir mala yardımı ile pah yapılmalıdır. Derz alanlar ve boşluklar poliüretan (PU) mastik kullanılarak doldurulmalıdır.

Yüzeyde çatlak, boşluk, segregasyon alanlar var ise bir hilti yardımı ile V şeklinde açılmalı ve özel epoksi harçlar ile doldurulmalı tamir edilmelidir.Tüm giderler kontrol edilmeli, gereken tamiratlar yapılmalıdır. Dilatasyonda da gerekli tamiratlar (yırtılmalar, deformasyonlar vb.) uygulama öncesi yapılmalıdır. Dilatasyon detayı poliürea su yalıtım ürünü ile birleştirilmelidir. Tüm çatlaklar bir hilti yardımı ile V şeklinde açılır ve epoksi esaslı tamir ürünleri ile doldurulmalıdır. Harpuştalar kontrol edilerek, sağlam olanların altları doldurulup, hareketsiz hale getirilmelidir.

Yüzeyin hareketli parçacıklardan temizlenmesi, gerekli tamiratların yapılması sonrasında yüksek emişli vakumlu sanayi tipi süpürge makinesi ile yüzey toz ve kirden arındırılarak astar uygulaması için hazır hale getirilmelidir.Maskelenmesi gereken alanlar uygulama öncesi maskeleme naylonu ile kapatılmalıdır. Belli m2 (1adet/25m2) aralıklarla zemindeki nemin tahliyesi için hava bacaları uygulama öncesi açılacaktır.

epoksi astar öncesi zemin silimi
epoksi astar öncesi zemin silimi

Polyurea astar uygulaması : 

Uygulamada, ortam ve yüzey sıcaklıkları +5 C nin altında yada +35 C nin üzerinde ise uygun sıcaklıklar beklenmelidir. Ayrıca aşırı sıcak, soğuk, yağmurlu veya rüzgarlı havalarda uygulama yapılmamalıdır. Beton yüzeydeki nem oranı %5 ve üzerinde ise nem toleranslı bariyer astarı kullanılmalıdır. Daha düşük ise normal epoksi astar tercih edilmelidir. Astar uygulamasına başlanmadan nem değeri raporlanmalıdır.

Astar uygulaması: İki bileşenli astar yüksek devirli bir karıştırıcı yardımcı ile karıştırıldıktan sonra bir rulo yada sıyırma yöntemi ile tatbik edilmelidir. Ortalama sarfiyat 0,250-0,400 kg/m2 dir. Malzemenin kürlenme süresi ortalama 1 gündür, hava şartlarına göre bu süre değişebilir. Üzerine 0,1-0,3 Mc büyüklüğünde silis kum serpilmelidir. Sarfiyat 1 kg/m2 olarak ayarlanmalıdır. Astar kürlenmesini tamamladıktan sonra süpürge ve vakum yardımı ile fazla olan kum yüzeyden temizlenmelidir.Astar prizini aldıktan sonra, saf poliürea uygulaması ortalama 2,00 kg/m2 sarfiyatla yüksek sıcaklık ve basınç koşullarında yüzeye özel püskürtme makineleri ile püskürtülerek uygulaması yapılmalıdır.

Sprey Polyurea
Sprey Polyurea

One thought on “Polyurea nedir ?

  1. blank
    ilhan Reply

    Polyurea Son kat olrak mı yapıyorsunuz. Yoksa üzerine ısı yalıtım ve seramık kaplama yapılabılır mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir